Program Committee

Technical Track

 

  • Marcos Kalinowski, PUC-Rio, Brazil (Program Co–Chairs)
  • Federica Sarro, University College of London, UK (Program Co–Chairs)
  • Silvia Abrahao, Universitat Politècnica de València
  • Afnan Alsubaihin, King Saud University, CCIS, IT Department
  • Ayse Bener, Ryerson University
  • Stefan Biffl, Vienna University of Technology
  • Amiangshu Bosu, Wayne State University
  • Fabio Calefato, University of Bari
  • Bruno Cartaxo, IFPE
  • Jeffrey Carver, University of Alabama
  • Michel Chaudron, Chalmers & Gothenborg University
  • Nelly Condori-Fernández, Universidade da Coruña
  • Tayana Conte, UFAM
  • Oscar Dieste, Universidad Politécnica de Madrid
  • Hakan Erdogmus, Carnegie Mellon University
  • Davide Falessi, Cal Poly, USA
  • Michael Felderer, University of Innsbruck
  • Robert Feldt, Chalmers University of Technology
  • Maria Angela Ferrario, Lancaster University
  • Davide Fucci, HITeC, University of Hamburg
  • Marcela Genero, University of Castilla-La Mancha
  • Carmine Gravino, University of Salerno
  • Isaac Griffith, Idaho State University
  • Tracy Hall, Lancaster University
  • Jing Jiang, Beihang University
  • Marco Kuhrmann, University of Passau
  • Shane Mcintosh, McGill University
  • Emilia Mendes, Blekinge Institute of Technology
  • Daniel Mendez, Blekinge Institute of Technology
  • Tim Menzies, ncstate, CS
  • Audris Mockus, The University of Tennessee
  • Nils Brede Moe, SINTEF
  • Ana Moreno, University Madrid
  • Maurizio Morisio, Politecnico di Torino
  • Tomi Männistö, University of Helsinki
  • Mika Mäntylä, University of Oulu
  • Nachiappan Nagappan, Microsoft
  • Maleknaz Nayebi, Ecole Polytechnique de Montreal
  • Masao Ohira, Wakayama University
  • Markku Oivo, University of Oulu
  • Dietmar Pfahl, University of Tartu
  • Gustavo Pinto, UFPA
  • Fabio Q. B. Da Silva, Federal University of Pernambuco
  • Paul Ralph, Dalhousie University
  • Romain Robbess, University of Bolzano/Bozen
  • Pilar Rodríguez, University of Oulu
  • Simone Romano, University of Bari
  • Marc Roper, University of Strathclyde
  • Guenther Ruhe, University of Calgary
  • Barbara Russo, Free University of Bolzano/Bozen
  • Daniela S. Cruzes, SINTEF
  • Giuseppe Scanniello, University of Basilicata
  • Carolyn Seaman, UMBC
  • Alexander Serebrenik, Eindhoven University of Technology
  • Darja Smite, Blekinge Institute of Technology
  • Martin Solari, Universidad ORT Uruguay
  • Rodrigo Spinola, Unifacs
  • Klaas Stol, Lero, University College Cork
  • Marco Torchiano, Politecnico di Torino
  • Ayse Tosun, Istanbul Technical University
  • Guilherme Travassos, COPPE/UFRJ
  • Burak Turhan, Monash University
  • Eray Tüzün, Bilkent University
  • Marco Tulio Valente, UFMG
  • Sira Vegas, Universidad Politécnica de Madrid
  • Stefan Wagner, University of Stuttgart
  • Qing Wang, ISCAS
  • Laurie Williams, North Carolina State University
  • Dietmar Winkler, Vienna University of Technology
  • Hongyu Zhang, The University of Newcastle
  • Minghui Zhou, Peking University